Czym jest pozytywna seksualność?

Pozytywna seksualność (sex-positive movement) – ruch filozoficzny i społeczny, promoujący seksualne wyzwolenie, ekspresję seksualną z naciskiem na dobrowolny, bezpieczny i świadomy seks. Pozytywna seksualność zakłada, że wszystkie działania seksualne oparte o dobrowolność, bezpieczeństwo i eksperymentowanie jest zdrowym wyrazem ekspresji, a wszystkie formy seksualności są sobie równe, dlatego tak ważne jest, aby strony biorące udział w akcie seksualnym akcepowały jego praktyki, były ich świadome i otwarte na nie.

Zgodnie z pozytywną seksualnością wszystkie obszary, które pragniemy eksplorować, powinny opierać się o konkretną wiedzę (warunek świadomego aktu seksualnego), oraz odpowiedzialność (warunek bezpieczeństwa i akceptacji wszystkich stron). Należy pamiętać o tym, że poszerzanie horyzontów i nowe doświadczenia są zdrowe tylko wtedy gdy mają miejsce przy dobrowolności i zgodzie. Warto zatem wcześniej poznać przekonania i oczekiwania drugiej osoby, aby mieć rozeznanie co do jej wartości, preferencji, oraz granic, których nie powinniśmy przekraczać (warunek dobrowolności).

Negatywne podejście innych osób do odmiennych od naszych form seksualności, zawsze ma swoje korzenie w kulturowych przekonaniach funkcjonujących w danym społeczeństwie. Wilhelm Reich, austriacki doktor medycyny, autor książki “The Sexual Revolution”, wskazuje iż istnieją społeczeństwa postrzegające ekspresję seksualną jako negatywną i dążą do kontrolowania libido, oraz tłumienia swoich potrzeb, ze względu na nacisk ze strony kultury i społecznego tabu panującego wokół seksu (sexuell negativ – negatywna seksualność). Ruch pozytywnej seksualności porzuca owe tabu, oraz nie czyni moralnych rozróżnień ze względu na rodzaj aktywności seksualnej, pozostawiając je w sferze akceptacji własnych preferencji.

Jak eksperymentować i poszerzać horyzonty?

Przede wszystkim, aby móc świadomie i bezpiecznie eksplorować, ważna jest odpowiednia edukacja. Dzięki niej możemy nie tylko łatwiej zaakceptować różnego rodzaju dylematy moralne, wynikające z panujących w społeczeństwie mitów na temat danych praktyk (szukając odpowiedzi w nauce), ale również dowiemy się w jaki sposób należy się do danego aktu przygotować – aby odbywał się w pełni bezpiecznych warunkach. Aby poszerzyć swoją wiedzę, można skorzystać z książek naukowych, warsztatów, czy filmów edukacyjnych.