Jak wybrać odpowiedni lubrykant? Czym się różni żel intymny na bazie wody czy silikonu?

 Żele intymne (lubrykanty) to substancje zmniejszające tarcie i zwiększające doznania intymne. Różnią się one substancjami bazowymi (żele wodne, silikonowe, czy glicerynowe), smakiem, kolorem, konsystencją i oczywiście zapachem. Mogą być stosowane zarówno w celach zdrowotnych (suchość pochwy), bądź też w celu uatrakcyjnienia życia intymnego. 
Niezależnie od powodów dla których stosuje się lubrykanty, warto wiedzieć, jakie są ich poszczególne rodzaje i zastosowanie. Jak wybrać odpowiedni żel intymny? Tego dowiecie się z poniższego artykułu.

Lubrykanty na bazie wody

Żele intymne na bazie wody mają naturalny skład i są bezpieczne dla nawet dla najbardziej delikatnej skóry (nie powodują reakcji alergicznych i podrażnień). Ich zaletą jest stosunkowo lekka konsystencja, umożliwiająca szybkie zmycie ich ze skóry, a także zakamarków gadżetów intymnych. Żele na bazie wody nie wpływają negatywnie na skuteczność prezerwatyw. Ich wadą jest natomiast trwałość – stosunkowo szybko wysychają i łatwo je zmyć, co oznacza że z pewnością nie zdadzą egzaminu pod prysznicem.
Minusy (-)
  • nieco słabiej nawilżają niż żele silikonowe
  • średnio się sprawdzają w przypadku mocnej suchości pochwy czy przy stosunkach analnych

Plusy (+)

  • naturalniejszy skład niż silikonowe
  • najdelikatniejsze ze wszystkich
  • można stosować z wszelkimi gadżetami erotycznymi
  • bezpieczne do stosowania z prezerwatywami
  • występują hipoalergiczne żele na bazie wody

Lubrykanty na bazie silikonu

Żele na bazie silikonu mają doskonałe właściwości nawilżające. Ponadto są bardzo trwałe – nie “schodzą” tak łatwo ze skóry, jak żele na bazie wody. Niestety to, co dla jednych jest zaletą, w wielu sytuacjach może się okazać wadą. Żele silikonowe bardzo często pozostają w zakamarkach, we wnętrzu pochwy i mogą się przyczynić do powstania reakcji zapalnych. Co więcej żele silikonowe gromadzą się w różnych przestrzeniach gadżetów, co z pewnością nie wpływa pozytywnie na higienę. Nie powinno się ich również stosować wraz z gadżetami pokrytymi silikonem medycznym, gdyż mogą uszkadzać jego strukturę.
 Minusy (-)

  • trudno zmywalne
  • stosowane dopochwowo mogą zwiększać prawdopodobieństwo infekcji, jeśli nie zostaną dokładnie wypłukane
  • mogą się gromadzić na zabawkach erotycznych
  • mogą uszkadzać zabawki erotyczne pokryte medycznym silikonem

Plusy (+)

 

  • wytrzymałe i trwałe przy stosowaniu pod prysznicem
  • mocno i intensywnie nawilżają
  • bezpieczne do stosowania z prezerwatywami 
 
Lubrykanty smakowe
Żele smakowe i zapachowe spożywane w niewielkich ilościach są bezpieczne dla zdrowia. Wadą wielu lubrykantów smakowych i zapachowych jest cukier, który w kontakcie z okolicami intymnymi może doprowadzić do stanów zapalnych. 
Lubrykanty hipoalergiczne
Żele hipoalergiczne produkowane są najczęściej na bazie wody. Dzięki temu nie podrażniają skóry i nie wywołują reakcji alergicznych. Często dodaje się do nich aloes, który działa uspokajająco i kojąco. Lubrykanty hipoalergiczne nie posiadają w swoim składzie barwników ani dodatków smakowych (zapachowych). Przeznaczone są dla osób o bardzo wrażliwej skórze.

Jakich substancji unikać w lubrykantach?

Przed zakupem lubrykantu warto zwrócić uwagę na jego skład. Jest on szczególnie istotny z punktu widzenia osób o wrażliwej skórze, z tendencją do podrażnień. Jakich składników warto unikać?
1. Spermicide nonoxynol-9 (N-9)
Składnik ten jest odpowiedzialny za powstawanie mikrourazów, które mogą stać się przyczyną powstawania stanów zapalnych. Jest on również środkiem antykoncepcyjnym, zabijającym plemniki.
2. Cukier
Sprzyja powstawaniu podrażnień i stanów zapalnych, będąc pożywką dla bakterii osiadających w miejscach intymnych. Warto wybierać takie lubrykanty, które posiadają w swoim składzie sztuczne słodziki.
3. Oleje
Oleje są częstą przyczyną spadku skuteczności prezerwatyw. Wpływają one niekorzystnie również na powierzchnię skóry, tworząc idealne warunki dla powstawania stanów zapalnych.
4. Gliceryna
Żele intymne z dodatkiem gliceryny bardzo trudno usunąć z zakamarków ciała. Substancja ta osadzając się w niektórych miejscach (np pochwy), może doprowadzić do powstawania stanów zapalnych.
Jak wybrać odpowiedni żel intymny? Oczywiście tak, by nie wywoływał on skutków ubocznych w postaci podrażnień i stanów zapalnych. Warto zwrócić uwagę na aloes, pantenol, rumianek i len – te składniki łagodzą, koją i przyczyniają się do pozytywnych doznań!