20210119181004_54e5dd4a4253a414f6da8c7dda79367a1c36d8e35b556c48732e7ad4904fcc59bf_1280.jpg

Prezerwatywy – 4 sposoby na bezpieczny seks

Prezerwatywy to środki antykoncepcyjne znane od setek lat. Już w starożytnym Rzymie i Egipcie wykorzystywano baranie pęcherze do zabezpieczania się przed niechcianą ciążą, jednak prezerwatywy, jakie znamy, po raz pierwszy zastosowano dopiero nieco ponad sto lat temu. Chronią one nie tylko przed nieplanowanym poczęciem dziecka, ale również przed chorobami wenerycznymi, co ma niebagatelne znaczenie zwłaszcza dla osób mających wielu partnerów seksualnych. Producenci prezerwatyw dbają o to, by najnowsze technologie wykorzystywane były i w tej dziedzinie rynku, by zwiększyć doznania konsumentów. Jak wybrać najlepsze dla siebie prezerwatywy?

  1. Jak dobrać odpowiedni rozmiar?

  2. Bezpieczeństwo użytkowania

  3. Z jakiego materiału są wykonane prezerwatywy?

  4. Czy warto stosować lubrykanty?

Jak dobrać odpowiedni rozmiar?

Rozmiar prezerwatywy jest bardzo ważny, gdyż tylko właściwie dobrana wielkość może zagwarantować odpowiednią skuteczność. Musi być on dopasowany tak, by nie doszło do przypadkowego zapłodnienia oraz zakażenia. Zbyt mała prezerwatywa powoduje dyskomfort, wzrasta również prawdopodobieństwo jej pęknięcia, jeśli natomiast zaopatrzymy się w za duży rozmiar, może się zsunąć. W sprzedaży bezpośredniej można dostać najczęściej produkty o wielkości uniwersalnej, jednak w celu maksymalnego zwiększenia bezpieczeństwa dobrze jest kupić durex prezerwatywy na przykład na Allegro, gdzie znajdziemy satysfakcjonujące nas wielkości. Rozmiar znajdziemy na opakowaniu, najczęściej wynosi od 47 do 70 milimetrów – jest to średnica członka. Można również spotkać się z oznaczeniami podobnymi jak w branży odzieżowej – S,M,L,XL, XXL – jest to jednak mniej dokładne oznakowanie.

Bezpieczeństwo użytkowania

Mówiąc o bezpieczeństwie użytkowania nie należy skupiać się tylko na sytuacjach, gdy dochodzi do bezpośredniego użycia prezerwatyw. Warto zadbać o to, by nie utraciły one swoich właściwości już od momentu zakupu. Kiosk to dobre miejsce, by nabyć czasopisma i gazety erotyczne, jednak kupno tam prezerwatyw jest dość ryzykowne, ze względu na szkodliwe działanie promieniowania słonecznego. Podczas zakupu upewnijmy się, iż posiadają one certyfikat CE, gwarantujący wysoką jakość, oraz spójrzmy na datę przydatności. Produkt przeterminowany może po prostu pęknąć, psując miłe spotkanie. Dlatego warto kupować prezerwatywy z pewnego źródła, gdzie możemy bez pospiechu zapoznać się z jej podstawowymi parametrami, choćby na aukcji internetowej. No i pamiętajmy – tylna kieszeń spodni nie jest najlepszym miejscem do ich przechowywania – ciągłe naprężenia, pojawiające się podczas siadania mogą osłabić materiał, z którego prezerwatywy są wykonane.

Z jakiego materiału są wykonane prezerwatywy?

Najstarszym i nadal najpopularniejszym materiałem, z jakiego wykonuje się prezerwatywy, jest lateks. Ma on mnóstwo zalet – jest wytrzymały, miękki a dodatkowo bardzo elastyczny, doskonale nadaje się więc do tego produktu. Jest jednak alergenem, i choć wywołuje reakcje alergiczne zaledwie u kilku procent użytkowników, producenci opracowali inne materiały o podobnych właściwościach. Początkowo był to poliuretan, a obecnie stosowany jest poliizopren, który ma podobny skład i właściwości jak lateks, pozbawiony jest jednak białek alergizujących.

Czy warto stosować lubrykanty?

Mimo, iż większość prezerwatyw jest już fabrycznie nawilżona, w celu osiągnięcia większego komfortu warto zadbać o dodatkową warstwę lubrykanta. Najpopularniejsze są żele wykonane na bazie wody lub silikonu. Należy zwrócić uwagę, by nie używać nawilżaczy, które mają w składzie pochodne olejów, takich jak choćby olejki do masażu. Posiadają one właściwości wpływające negatywnie na trwałość prezerwatyw i mogą doprowadzić do ich uszkodzenia.

Artykuł zewnętrzny