aleppo-soap-mydlo-alepia-alep

Właściwości i działanie mydła z Aleppo

Syryjskie mydła należą do najpopularniejszych kosmetyków na świecie. Mimo iż w każdym kraju dawniej i obecnie wytwarzało się mydła (mowa o prawdziwych mydłach, z naturalnych składników – te spotykane w drogeriach nie mają z nimi wiele wspólnego, jedynie nazwę), to właśnie mydło z Aleppo jest najpopularniejsze. Słynie nie tylko ze swej wysokiej jakości, którą zawdzięcza oczywiście specjalnej recepturze i temu, że obecnie nadal, tak samo jak przed tysiącami lat, wykonywane jest ręcznie. Przede wszystkim było to pierwsze znane ludzkości mydło i stąd właśnie jego wieczna sława i wielkie zainteresowanie tym produktem.

Co wyróżnia mydło syryjskie?

Produkowane w mieście Aleppo (od kilku lat niestety słynącym już nie z produkcji mydła, ale z krwawych walk w ramach syryjskiej wojny domowej), ręcznie wytwarzane mydło składa się w znacznej mierze z oleju laurowego, a także dodatków innych olejków. Jest to głównie oliwa z oliwek, a także nieznaczny dodatek środka spieniającego. Nieznaczny, dlatego naturalne mydła nie pienią się tak mocno jak te dostępne w drogeriach, które zawdzięczają obfitą, przyjemną w użytkowaniu pianę obecności szkodliwych substancji spieniających, które między innymi wysuszają skórę (jak sodium laureth sulfate). Mydło z Aleppo jest całkowicie wolne od takich domieszek, dzięki czemu jego właściwości myjące i pielęgnujące, a nawet lecznicze, są niezaprzeczalne. Mydło to można z powodzeniem wybierać na co dzień, stosując je jako środek myjący do całego ciała, twarzy i włosów, a także do innych celów. Jakich?

Zastosowanie mydła z Aleppo

Mydło Aleppo, tzw. mydło Alep, ze względu na dużą obecność naturalnych olejów, przede wszystkim bardzo dobrze pielęgnuje, nawilża i natłuszcza skórę. Jest to działanie odwrotne od działania mydeł znanych z drogerii, które wysuszają skórę. Produkt ten można więc stosować jako środek myjący, który jednocześnie pielęgnuje skórę. Polecany jest zwłaszcza do skóry wymagającej, suchej, delikatnej i skłonnej do podrażnień. Mydło to nadaje się nawet do kąpieli niemowląt, a także do mycia skóry chorobowo zmienionej. Leczy zmiany trądzikowe i inne problemy dermatologiczne, nie zaszkodzi nawet skórze atopowej. Delikatnie oczyszcza twarz, nie doprowadzając do nadmiernego wydzielania sebum – można go stosować nawet dwa razy dziennie. Jest to więc bardzo uniwersalny środek myjący, mogący zastąpić jednocześnie kilka kosmetyków. Produkt ten jest także często stosowany jako szampon do włosów, polecany zwłaszcza osobom, które mają problem z łupieżem bądź inne kłopoty ze skórą głowy. Po umyciu jej takim mydłem (warto zostawić pianę na kilka minut) można oczekiwać uczucia ukojenia i uspokojenia skóry, a także, w dłuższej perspektywie, poprawienia się i stanu skóry głowy, i włosów.

Nie tylko do mycia

Kosmetyki syryjskie, takie jak mydło Alep wykorzystywane jest powszechnie nie tylko do mycia, która to czynność jest jego podstawowym zastosowaniem. Doskonałe jest także do prania delikatnych tkanin, gdyż nie zawiera agresywnych substancji i nie zaszkodzi nawet najbardziej podatnym na uszkodzenia materiałom. Często zwłaszcza wykorzystuje się je do prania niemowlęcych ubranek i innych tkanin mających styczność z dziecięcą skórą (na przykład pościeli). Jest to także dobry wybór w przypadku alergików czy atopików, których skóra jest podrażniania przez kontakt z ubraniami i rzeczami pranym w agresywnych środkach piorących. Mydło Alep doskonale usuwa zanieczyszczenia, nadaje tkaninom przyjemny dotyk, przede wszystkim jednak nie wywołuje żadnych podrażnień i reakcji alergicznych, jest więc w pełni bezpieczne.

Najpopularniejszą marką mydeł z Aleppo, którą można kupić w Polsce jest z pewnością Alepia, oferująca mydła w kostce, płynie a także wyjątkowe żele z glinkami i olejami do ciała, twarzy i włosów.

Gdzie kupić?

Greenerpharma.com

Dodaj komentarz