Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie?

Mówi się, że dobre pierwsze wrażenie to podstawa sukcesu. Poznając nową osobę, dziewczynę, czy chłopaka, czy to w przyszłej pracy, czy też w życiu prywatnym, usilnie staramy się, aby ta odebrała nas w jak najlepszym stopniu. To całkowicie normalne. Różne badania pokazują, że człowiek jest w stanie ocenić, czy jest zainteresowany drugą osobą już po 11 sekundach. Więc na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia mamy bardzo mało czasu. Jak sprawić, aby ludzie odbierali nas pozytywnie i wiarygodnie od samego początku?

1. Uśmiech to podstawa

Warto pamiętać, że dzięki uśmiechowi będziemy odbierani jako osoby bardziej pozytywne i wiarygodne. Mało kto ma ochotę dłużej przebywać z osobami ponurymi i depresyjnymi. Pogoda ducha i dobre samopoczucie jest fundamentem do naszego towarzyskiego sukcesu, dlatego wychodząc z domu, nie zapomnij o szczerym uśmiechu.

2. Nawiązuj kontakt wzrokowy i niewerbalny z rozmówcą

Nie ma nic gorszego niż uciekanie wzrokiem podczas rozmowy. Osoby unikające nawiązania kontaktu wzrokowego, uważane są za fałszywe i niewiarygodne. Pamiętaj również o mowie Twojego ciała. Nadmierna gestykulacja nie jest wskazana. Staraj się wykonywać ruchy tak, aby nie zakłócały rozmowy.

3. Twój wygląd to Twoja wizytówka

Ważnym aspektem jest zarówno nasz wygląd, jak i zachowanie. Chcąc komuś zaimponować bądź przekonać do swojej osoby, wybieramy strój schludny, nie krzykliwy, elegancki. Ubranie, na które się zdecydujemy, nie musi być modne. Eksperci radzą, by decydować się na takie kreacje, w których czujemy się dobrze. Gdy mamy na sobie niewygodne buty czy części garderoby, nasze ruchy stają się mniej płynne, sztuczne, wymuszone. Panie powinny pamiętać o makijażu, który nie tylko ukryje defekty, ale również podkreśli atuty.

4. Miej stabilną i otwartą pozycję ciała

Pamiętaj, że tylko otwartą i stabilną pozycją zyskasz zaufanie rozmówcy. Zamknięta pozycja ciała spowoduje dystans i nie przybliży Was do siebie. Nie zamykaj się w sobie i nie oceniaj nikogo z góry. Nie analizuj rozmówcy, tylko spontanicznie podchodź do rozmowy. Analiza Twojego zachowania i zachowania rozmówcy nie wchodzi w grę. Wywoła to efekt sztucznej samokontroli, czego konsekwencją będzie fałsz i dużo niejasności.

5. Miej dystans do siebie

Z reguły ufamy bardziej tym, którzy potrafią śmiać się ze swoich wad i samych siebie, niż tym, którzy pokazują swoją perfekcyjność. Jednym słowem mówiąc, nie udawaj perfekcyjnego sztywniaka, bo każdy wie, że wszyscy mamy jakieś lepsze i słabsze strony. Nie wstydź się, że czegoś nie wiesz. Wtedy dopytuj, to pokaże rozmówcy, że jesteś chłonny wiedzy i ciekawy świata. A takich ludzi się najbardziej ceni.

6. Feromony – nasz tajna broń

Zarówno naukowcy, jak i zwykli potwierdzili pozytywne działanie feromonów w życiu codziennym. Odpowiednio dobrane sprawiają, że kontakt z drugą osobą staje się prostszy, a zarazem lepszy. Użyte przez nas feromony mogą działać na drugą osobę w rozmaity sposób. Rozmówca staje się zainteresowany tym, co mówimy, utrzymuje z nami kontakt wzrokowy, zabiega o naszą uwagę, uśmiecha się.