Co to feromony? Jak działają?

Feromony i wszystko co się z nimi wiąże – czyli ich znaczenie, sposób działania, skuteczność oraz wykorzystywanie ich przez przemysł perfumeryjny – to jeden z najbardziej gorących tematów ostatnich lat. Nie ulega wątpliwości, iż feromony wzbudzają wiele kontrowersji – ich użytkownicy często twierdzą, iż nie ma bardziej skutecznych substancji działających w sposób pozytywny innych ludzi, natomiast przeciwnicy podkreślają, iż używanie feromonów jest nieetyczne. Niewątpliwie każda ze stron ma swoje racje. Faktem jest natomiast to, iż feromony zyskują na znaczeniu, a ich popularność z roku na rok wzrasta. Zatem czym są i jak działają feromony?

Czym są feromony?

Feromony mają ogromne znaczenie w świecie natury – są zaliczane do czynników umożliwiających komunikację, czyli takich, które służą rytuałom godowym, nadawaniu hierarchii, ostrzeganiu o niebezpieczeństwie bądź udzielaniu informacji pozostałym członkom stada. To również silne atraktanty, zwane chemią miłości. Badacze zwyczajów fauny podkreślają także, iż niektóre gatunki zwierząt wykorzystują feromony w celach lokalizacyjnych i wabiących partnera – jednym z najbardziej spektakularnych przykładów jest samica motyla jedwabnika, która potrafi zwabić samca z odległości ponad 11 kilometrów. I to wszystko dzięki feromonom. Zatem czym są owe tajemnicze substancje? Otóż termin “feromon” pochodzi z języka greckiego i jest połączeniem dwóch słów – pherein (czyli nieść) oraz horme (czyli pobudzenie). Zatem z naukowego punktu widzenia feromony to substancje lotne, które są wydzielane na zewnątrz organizmu i służą wywoływaniu określonej reakcji u przedstawiciela tego samego gatunku. Cały proces wywoływania reakcji odbywa się na poziomie instynktów oraz podświadomości – i między innymi dlatego jest tak niezwykle skuteczny. Największym źródłem feromonów są naturalne wydzieliny, takie jak pot,śluz, ślina bądź łzy.

Jak działają feromony

Siła oddziaływania naturalnych feromonów w świecie zwierząt skłoniła badaczy do przeprowadzenia badań dotyczących feromonów wydzielanych przez człowieka. Wprawdzie do dzisiaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi, który ze związków oddziałuje w sposób najsilniejszy, to jednak istnieje szereg badań potwierdzających tezę, iż feromony mają konkretny wpływ na mózg człowieka. Substancje te zyskały miano “pierwiastków atrakcyjności”, gdyż nie tylko przyciągają płeć przeciwną, ale także przekazują otoczeniu pozytywne informacje o danej osobie. Dlatego też poprawiają poziom komunikacji w każdej dziedzinie życia – od spraw intymnych, poprzez pracę i relacje zawodowe, aż po zwykłe kontakty międzyludzkie.

Jednym z najlepiej udowodnionych działań feromonów jest wysyłanie informacji o gotowości seksualnej – w praktyce oznacza to, iż osoba wydzielająca feromony jest postrzegana jako bardziej atrakcyjna, a tym samym przyciągająca płeć przeciwną. Wiele osób podkreśla, iż feromony mogą znacznie poprawić życie intymne, gdyż nie tylko wzbudzają pożądanie seksualne, ale dodatkowo intensyfikują doznania. Dzięki nim mężczyzna niejako zwiększa swój potencjał płciowy (gdyż w oczach kobiet postrzegany jest jako bardziej atrakcyjny i intrygujący), a kobieta podkreśla swój naturalny wdzięk oraz wrodzony seksapil.

Jednak feromony – wbrew pozorom – nie są stosowane jedynie w sztuce uwodzenia. Ich siła oddziaływania została także udowodniona na gruncie czysto komunikacyjnym. Feromony odpowiadają za to, jak dana osoba jest postrzegana przez otoczenie – czyli jako bardziej otwarta, profesjonalna, pewna siebie, wzbudzająca zaufanie, wywołująca podziw i umiejąca wpływać na innych ludzi. Wielką zaletą tych substancji jest to, iż potrafią uwydatnić pozytywne cechy osobowości, przez co relacje z innymi ludźmi stają się dużo prostsze. Z tego powodu feromony mogą być przydatne w relacjach biznesowych, urzędowych, przyjacielskich bądź rodzinnych.

Feromony syntetyczne

Ilość feromonów wytwarzanych przez ludzki organizm jest stosunkowo niewielka. Dodatkowym problemem jest fakt, iż współczesny tryb życia przyczynia się do tłumienia ich działania – zwiększona higiena osobista bądź używanie antyperspirantów to podstawowe przyczyny osłabienia ich działania. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się feromony otrzymywane laboratoryjnie, które wprawdzie nie są produkowane na bazie tych naturalnych, ale według takiej samej struktury – i dlatego ich działanie jest takie same jak działanie feromonów naturalnych. Feromony syntetyczne są wykorzystywane przez przemysł kosmetyczny, który tworzy różnego rodzaju produkty bazujące na substancjach podnoszących atrakcyjność. Tym oto sposobem powstają mieszanki, które – według zapewnień producentów – mają poprawiać pewność siebie, wzbudzać zaufanie u innych osób, podnosić skłonność do flirtu i wpływać na ogólną atrakcyjność danej osoby. Dzięki temu substancje zawarte w buteleczce przynoszą świadomość własnej atrakcyjności, poczucie wyjątkowości oraz zwiększenie pewności siebie. Oczywiście przemysł kosmetyczny korzysta z feromonów syntetycznych wedle własnego uznania i zapotrzebowania klientów – dlatego też na rynku dostępne są feromony w różnych pojemnościach, o różnych zapachach i o różnym stężeniu substancji aktywnych. Wybierając produkt najlepszy dla siebie polecamy wybrać droższe produkty, ponieważ pozyskiwanie feromonów jest kosztowne – wybierając tani produkt zazwyczaj narażamy się na ich niskie stężenie. Owe stężenie bardzo często możemy sprawdzić np. na porównywarce produktów BioTrendy.pl, gdzie sprawdzimy również komentarze użytkowników w dziale feromony opinie.

Nie ulega wątpliwości, iż feromony odgrywają niezwykle ważną rolę w relacjach międzyludzkich. Cechę tą odkrył przemysł kosmetyczny, który swoim klientom proponuje szereg produktów mających zwiększyć ich atrakcyjność i poczucie własnej wartości. Jednak bez względu na skuteczność feromonów należy pamiętać o tym, iż nie są to substancje, która przyniosą automatyczną gwarancję sukcesu – równie ważne jest własne zaangażowanie i pozytywne nastawienie, które pomoże osiągnąć założony cel.